PLAYER OF THE YEAR: Jordan Horston, Columbus Africentric
COACH OF THE YEAR: Tim Gabbard, Waynesville
FIRST TEAM
- Zoe Miller Berlin Hiland, soph., 6-foot, 18.0 points per game
- Jordan Horston, Columbus Africentric, 6-2, sr., 16.0
- Casey Bertkle, Cardington Lincoln, 6-3, jr., 21.8
- Celeste Ryman, Loudonville, 5-3, sr., 18.5
- Peyton Scott, Lynchburg-Clay, 5-8, sr., 26.4
- Savanah Richards, Liberty-Benton, 5.8, sr., 19.1
- Morgan Haney, Casstown Miami East, 5-8, sr., 23.3
- Rachel Murray, Waynesville, 5-6, sr., 19.8
- Emily Holzopfel, Rayland Buckeye Local, 5-8, sr., 24.0
- Amil Ali-Shakur, Cincinnati Purcell Marian, 5-8, 13.2
SECOND TEAM
- Alyssa Evans, Amanda Clearcreek, 5-5, sr, 19.5
- Faith Williams, Elyria Catholic, 5-6, sr., 14.0
- Andrea Radcliff, Ravenna Southeast, 5-10, sr., 19.0
- Celina Koncz, Doylestown Chippewa, 5-11, jr., 16.5
- Jayden Moore, Castalia Margaretta, 5-8, jr., 13.5
- Erin Kaufman, Ottawa-Glandorf, 5-10, sr., 13.0
- Rachel Richardson, Albany Alexander, 5-7, sr., 14.0
- La'Mya Ford, Warrensville Heights, 5-8, sr., 26.7
- Emily Londot, Utica, 6-1, jr., 20.3
- Marcella Sizer, Waynesville, 6-0, sr., 13.3
THIRD TEAM
- Majestic Sales, Massillon Tuslaw, 6-0, sr., 16.2
- Morgan Reynolds, Sardinia Eastern Brown, 5-5, sr., 11.0
- Cora Wyers, Collins Western Reserve, 6-0, sr., 16.1
- Kayla Muslovski, Columbiana, 5-6, jr., 24.0
- Kaylie Apperson, McConnelsville Morgan, 5-9, sr., 15.0
- Jessica Bowerman, Seneca East, 5-9, soph., 14.8
- Karli Anker, Akron Manchester, 5-6, soph., 20.6
- Katrina Davis, Bellaire, 5-3, jr., 16.2
- Jamie Schmeltz, Eastwood, 5-10, jr., 22.8
- Caitlin Elseser, Liberty-Benton, 6-3, jr., 15.0
SPECIAL MENTION
- Bekah Muselin, Marion Elgin
- Katherine Weakley, Worthington Christian
- Kynlee Edwards, Cardington Lincoln
- Derricka Bramwell, Columbus Ready
- Josi Wolf, Marion Elgin
- Ally Winnen, Elyria Catholic
- Stephanie Martin, Wickliffe
- Jalen Gibbs, Wellington
- Camille Cummins, Middlefield Cardinal
- Ashley Hall, Andover Pymatuning Valley
- Sam Canner, Buckeye Trail
- Zoe Johnson, Sugarcreek Garaway
- Karlee Altimore, Magnolia Sandy Valley
- Mikaila Carpenter, Orrville
- Izzy Lamparty, Canfield South Range
- Sharda Williams, Youngs. Liberty
- Allie Marshall, Proctorville Fairland
- Kaylee Darnell, Wheelersburg
- Addi Dillow, Coal Grove-Dawson Bryant
- Braiden Collins, Chillicothe Huntington
- Caitlyn Brisker, Oak Hill
- Jessica Chase, Williamsburg
- Jenna Lovely, Camden Preble Shawnee
- Lindsey Winner, Versailles
- Abby Freeman, Delta
- Kathleen, Leeper, Ashland Crestview
- Lauren Gilliland, Coldwater
- Merecedes Wagner, Sherwood Fairview
- Sammi Mikonowicz, Rossford
HONORABLE MENTION
- Karissa Rankin, Oberlin
- Kendall Baker, Andover Pymatuning Valley
- Grace Wolfe, Kirtland
- Jenna Sayle, Kirtland
- Riley Wilson, Independence
- Tyra Eppinger, Cleveland Heights Lutheran East
- Larane Vance, Rocky River Lutheran West
- Emma Gumont, Warren Champion
- Grace Mills, Garrettsville Garfield
- Breeana Hutson, Newton Falls
- Cassie Duplin, Louisville St. Thomas Aquinas
- Allison Sembach, Newton Falls
- Abby White, Warren Champion
- Kyla Jamison, Salem
- Nikki Weber, Loudonville
- Shadra Hamsher, Orrville
- Kelsey Wolfe, Apple Creek Waynedale
- Haylee Stevens, Ironton
- Emilee Whitt, South Point
- Baylee McKnight, Coal Grove Dawson-Bryant
- Kelsie Warnock, Proctorville Fairland
- Bre Call, Lucasville Valley
- Caitlyn Puckett, Minford
- Ashley Blankenship, Minford
- Maddie Cook, South Webster
- Abbie Kallner, Wheelersburg
- McKena Rice, Albany Alexander
- Mary-Kate McCulloch, Nelsonville-York
- Grace McDowell, Seaman North Adams
- Alexa Pennington, Sardinia Eastern Brown
- Zoe Fittro, Lynchburg-Clay
- Sydney Starr, Cadiz Harrison Central
- Jadyn Kuykendall, Zoarville Tuscarawas Valley
- Maci Crozier, Bellaire
- Natalie Stoner, Bellaire
- Madison Ging, Martins Ferry
- Kara Hopkins, McConnelsville Morgan
- Morgan Yoder, Berlin Hiland
- Madison Fitzpatrick, Mount Gilead
- Erika Linder, Pleasant
- Gabbie King, West Jefferson
- Sakima Walker, Columbus Africentric
- Simone Christmon, Cincinnati James Gamble Montessori
- Kristen Dickison, West Milton Milton-Union
- Taylor Gray, Arcanum
- Sha’Dai Hale, Cincinnati Purcell Marian
- Caitlin McEldowney, Versailles
- Dasia Thornton, Cincinnati Clark Montessori
- Reagan Ware, Springfield Greenon
- Ashley Schroeder, Ottawa-Glandorf
- Danielle Horsley, North Robinson Colonel Crawford
2019 DIVISION IV GIRLS BASKETBALL ALL-OHIO
PLAYER OF THE YEAR: Samantha Whiteman, Covington.
COACH OF THE YEAR: Mark Combs, Xenia Legacy Christian.
FIRST TEAM
- Celeste Mershimer, Lancaster Fairfield Christian, 5-foot-4, sr., 14.5
- Bailey Drapola, Brookfield, 5-10, sr., 20.4
- Katie Detwiller, Portsmouth Notre Dame, 6-4, sr., 16.4
- Samantha Whiteman, Covington, 5-7, sr., 24.8
- MaKayla Elmore, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, soph., 21.3
- Ivy Wolf, Minster, 5-8, soph., 15.8
- Makenna Geiser, Dalton, 5-8, jr., 15.6
- Lyssi Snouffer, Delaware Christian, 5-10, jr., 25.3
- Kasey Knippen, Ottoville, 5-9, sr., 15.3
- Lauren Flannery, Hannibal River, 5-7, sr., 22.0
SECOND TEAM
- Courtney Prenger, Minster, 6-2, sr., 11.1
- Kaylin Nixon, Bellaire St. John Central, 5-10, sr., 20.9
- Nika Humeniuk, Willoughby Andrews Osborne Academy, 6-0, sr., 16.0
- Michaela Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, sr., 9.0
- Alivia Koenig, Bluffton, 5-5, sr., 12.8
- Jacey Justice, Peebles, 5-8, soph., 24.4
- Hope Custer, Lancaster Fairfield Christian, 5-7, jr., 15.3
- Courtney Pifher, New Washington Buckeye Central, 6-0, sr., 14.0
- Danielle Vuletich, Berlin Center Western Reserve, 6-3, soph., 20.5
- Jessie Grover, Lucas, 5-8, jr., 18.6
THIRD TEAM
- Claudia Pifher, New Washington Buckeye Central, 5-9, fr., 15.0
- Bella Kline, Sugar Grove Berne Union, 5-11, soph., 16.0
- Madison Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian,5-9, jr., 12.7
- Ava Hassel, Portsmouth Notre Dame, 5-5, soph., 11.2
- Morgan Leppelmeier, Pettisville, 5-8, sr., 19.2
- Corina Conley Arcanum Franklin Monroe, 6-0, jr., 18.0
- Caitlyn Condoleon, Warren John F. Kennedy, 5-8, jr., 23.1
- Danielle Smith, Norwalk St. Paul, 5-7, soph., 14.7
- Kloe Yutzy, Plain City Shekinah Christian, 5-4, sr., 15.3
- Baylee Wach, Shadyside, 5-8, soph., 16.0
SPECIAL MENTION
- Mallory Garbe, Columbus Tree of Life
- Riley Stopp, Cornerstone Christian
- Emily Cevera, Ashtabula St. John
- Madyson Rosado, North Ridgeville Lake Ridge Academy
- Emily McClain, Elyria Open Door
- Christian Annette Weston, Tuscarawas Central Catholic
- Morgan Borich, Beverly Fort Frye
- Claire Creeks, Zanesville Rosecrans
- Julia Zatta, Steubenville Central Catholic
- Ashlie Louden, Beallsville
- Emma Cannon, Dalton
- Kennedy Haubert, Lake Center Christian
- Izzy Perez, Lisbon David Anderson
- Kristen Gill, Young. Valley Christian
- Rachael Adams, Waterford
- Cara Taylor, Waterford
- Kyna Waderker, Belpre
- Sabrina Delbello, Cincinnati Country Day
- Maddie Downing, New Madison Tri Village
- Meghan Downing New Madison Tri Village
- Emma Hess, Xenia Legacy Christian
- Marissa Meiring, Fort Loramie
- Claire Sinn, Wayne Trace
- Kennedy Pratt, Arcadia
- Rylee Sybert, Columbus Grove
- Madilyn Hohenberger, Holgate
- Brooklyn Gillig, New Riegel
- Emma Grime, Stryker
- Alivia Light, North Baltimore
- Jenna Pepple, Arlington
- Olivia Grove, Bucyrus Wynford
- Betty Vorst, Delphos St. John's
HONORABLE MENTION
- Brooke Wilson, Cuyahoga Heights
- Emily Werley, Elyia Open Door Christian
- Sydney Carpenter, Ashtabula St. John
- Tamia Farris, Richmond Heights
- Kailey Tyna, Willoughby Cornerstone Christian Academy
- Tai Roberts, Willoughby Andrews Osborne Academy
- Kenzie Grubbs, Newbury
- Molly Howard, McDonald
- Erica Gasser, Rittman
- Bella Zirzow, Bristolville Bristol
- Alyssa Serensky, Berlin Center Western Reserve
- Marissa Ventura, Cortland Maplewood
- Kiersten Tricker, Kinsman Badger
- Carlie Pratt, Vienna Mathews
- Sophia Constantino, McDonald
- Alyson Bailey, Reedsville Eastern
- Jess Parker, Reedsville Eastern
- Rachael Hayes, Willow Wood Symmes Valley
- Paige Tolson, Stewart Federal Hocking
- Jayne Six, Glouster Trimble
- Ashley Spencer, Corning Miller
- Jensen Warnock, Portsmouth Clay
- Taylor Schmidt, Portsmouth Notre Dame
- Emily Kern, Waterford
- Sylvia Evans, Latham Western
- Brooke Kennedy, Manchester
- Raegan Flood, Sarahsville Shenandoah
- Cayton Secrest, Caldwell
- Kendal Thomas, Toronto
- Emma Gilkerson, Strasburg-Franklin
- Sydney Lyon, Bowerston Conotton Valley
- Christine Dombrowski, Steubenville Central Catholic
- Tory Hendershot, Shadyside
- Samantha Basham, Newark Catholic
- Alyssa Goehring, Granville Christian
- Maddie Majewski, Powell Village Academy
- Rachel McLoughlin, Powell Village Academy
- Cece Newbold, Danville
- Laura Nowicki, Newark Catholic
- Mandi Scheffel, Plain City Shekinah Christian
- Sophia Sterling, Fairfield Christian
- Kathleen Ahner, Xenia Legacy Christian
- Maddi Benjamin, Georgetown
- Maggie Coe, Cedarville
- Austy Miller, Bradford
- Abbigail Peterson, Springfield Catholic Central
- Laurissa Poling, Russia
- Dana Rose, Fort Loramie