47th Annual Chesapeake Lions Club Meet
Girls Results:
Team Scores: 1. Fairland-106, 2. Chesapeake-103, 3. South Point-102, 4. Raceland 79, 5. Spring Valley-72, 6. Rock Hill-67, 7. Huntington High-49, 8. Lincoln County-45, 9. Portsmouth-25
Field Events
Shot Put: 1. J. Porter (Ch) 41-2.75; 2. Briscoe (H) 28-4.5; 3. Nelson (RH) 27-4; 4. Rice (SV) 26-11; 5. C. Porter (CH) 26-7; 6. Boyles (H) 26-1; 7. Damron (SP) 25-11; 8. Williams (P) 25-10
Discus: 1. J. Porter (Ch) 110-0; 2. Briscoe (H) 82-4; 3. Damron (SP) 80-5; 4. Sipps (R) 70-1; 5. Reese (H) 67-5; 6. Blevins (F) 64-5; 7. Rice (SV) 63-8; 8. Monning (RH) 63-3
High Jump: 1. Spaulding (Ch) 5-04; 2. Massie (Rh) 5-0; 3. Canterbury (H) 4-8; 4. Speaks (R) 4-8; 5. Fugitt (SP) 4-6; 6. Dickess (F) 4-4; 7. Rife (RH) 4-4; 8. McComas (R) 4-2
Long Jump: 1. Martin (Ch) 15-6.5; 2. Koukos (SP) 14-8; 3. Massie (RH) 14-3.5; 4. Brown (F) 14-3; 5. Speaks (R) 14-1.5; 6. Dolin (H) 12-10.5, 7. Johnson (P) 12-4, 8. Williams (H) 12-4
No Pole Vault contested
4x800 Relay: 1. Spring Valley 11:11.53, 2. Fairland 11:22.89, 3. Raceland 11:37.71, 4. Rock Hill 12:17.34, 5. South Point 12:25.03, 6. Huntington , 7. Portsmouth
100m Hurdles: 1. Koukos (SP) 16.83; 2. Massie (RH) 17.09, 3. Conzette (F) 18.07, 4. Wiley (LC) 19.28, 5 Harold (SV) 21.14, 6. Perry (H), 7. Ronk (SV) 20.31, 8. Slusher-Walk (P) 20.33
100m Dash: 1. Spaulding (Ch) 12.98, 2. Spencer (SP) 13.26, 3. Powell (LC) 13.34, 4. Jones (R) 13.36, 5. Martin (Ch) 13.46, 6. Brookley (SP) 13.7, 7. Brown (F) 13.94, 8. Malone (RH) 14.09
4x200 Relay: 1. South Point 2:00.21, 2. Fairland 2:00.44, 3. Lincoln Co 2:00.94, 4. Rock Hill 2:04.17, 5. Huntington 2:08.13, 6. Portsmouth 2:16.69
1600m Run: 1. J. Price (F) 6:00.69, 2. Ashton (F) 6:01.06, 3. Joseph (R) 6:13.77, 4. Criswell (SV) 6:21.81, 5. Roberts (LC) 6:31.12, 6. Dillow (SP) 6:31.12, 7. McFann (RH) 6:33.55, 8. Wells (SP) 6:43.82
4x100 Relay: 1. South Point 53.77, 2. Chesapeake 55.11, 3. Lincoln Co 57.67, 4. Raceland 57.76, 5. Fairland 58.76, 6. Rock Hill 59.08, 7.Huntington 59.23, 8. Portsmouth 59.25
400m Dash: 1. Williams (R) 1:05.63, 2 Riley (SP) 1:05.81, 3. Riffe (R) 1:06.51, 4. Roman (SV) 1:07.20, 5. Pratt (Ch) 1:08.73, 6. Criswell (SV) 1:09.20, 7. Dickess (F) 1:10.79, 8. Romans (Ch) 1:11.11
300m Hurdles: 1. Spaulding (Ch) 51.53, 2. Malone (RH) 52.63, 3. Wiley (LC) 54.57, 4. Bennett (F) 56.38, 5. Conzette (F) 56.79, 6. Boggs (R) 59.22, 7. Sallee (LC) 1:03.99, 8. Harold (SV) 1:04.07
800m Run: 1. Price (F) 2:36.29, 2. Runyon (R) 2:38.88, 3. Stewart (SV) 2:40.55, 4. Bellomy (SV) 2:50.01, 5. Meriwether (P) 2:53.78, 6. Quillen (R) 2:54.16, 7. Roberts (LC) 2:56.09, 8. Fulks (F) 2:59.25
200m Dash: 1. Spaulding (Ch) 27.18, 2. Martin (Ch) 27.73, 3. Berkley (SP) 28.62, 4. Spencer (SP) 28.78, 5. Poe (LC) 28.79, 6. Romans (SV) 29.61, 7. Brown (F) 29.88, 8. Croswell (SV) 30.13
3200m Run: 1. Ashton (F) 12:47.44, 2. Stewart (SV) 12:54.42, 3. McFann (RH) 14:06.30, 4. Hankins (F) 14:55.94, 5. Meriwether (P) 15:02.25, 6. Chapman (R) 15:14.90, 7. Dalton (RH) 18:04.73
4x400 Relay: 1. South Point 4:39.69, 2. Spring Valley 4:44.52, 3. Fairland 4:58.95, 4. Raceland 5:01.73, 5. Chesapeake 5:07.26, 6. Portsmouth 5:45.32
Girls High Point: Atiya Spaulding of Chesapeake
Meet Record in Shot Put, Jordan Porter of Chesapeake, 41’2 ¾ “
Boys Results:
Team Scores: 1. South Point 120, 2. Raceland 108, 3. Fairland 102, 4. Spring Valley 75, 5. Portsmouth 68, 6. Rock Hill 48, 7. Chesapeake 41, 8. Lincoln County 40, 9. Ironton 35, 10. Huntington 16
Field Events:
Shot Put: 1. McKinney (F) 42-6.25, 2. Webb (SP) 40-4.5, 3. Manis (R) 38-4, 4. Webb (I) 36-6, 5. Baker (RH) 36-2.5, 6. McComas (F) 35-1.5, 7. Sexton (Ch) 35-0.5, 8. Riley (I) 35-0
Discus: 1. McKinney (F) 134-01, 2. Manis (R) 118-0, 3. Webb (SP) 111-11, 4. Williams (P) 108-9, 5. Baker (RH) 108-6, 6. Riley (CH) 106-8, 7. Johnson (R) 105-11, 8. Webb (I) 103-2
High Jump: 1. Messer (R) 6-5, 2. Sloan (SP) 5-10, 3. Ashton (F) 5-8, 4. Keeney (SP) 5-6, 5. Herring (I) 5-6, 6. Joseph (R) 5-4, 7. Lewis (F) 5-2, 8. Blankenship (Ch) 5-0
Long Jump: 1. Messer (R) 20-07, 2. Herring (H) 19-3.5, 3. Townson (SP) 18-9.5, 4. Smith (LC) 18-5, 5. Joseph (R) 18-0.5, 6. Hollins (P) 17-5, 7. Wireman (F) 16-11.5, 8. Brown (H) 16-9.5
No Pole Vault contested
Running Events:
4x800 Relay: 1. South Point 9:05.18, 2. Chesapeake 9:08.9, 3. Spring Valley 9:20.83, 4. Portsmouth 9:22.28, 5. Fairland 9:26.16, 6. Raceland 10:27.11, 7. Rock Hill 10:33.20
110m Hurdles: 1. Messer (R) 15.00, 2. Smith (LC) 15.81, 3. Wireman (F) 16.97, 4. Sloan (SP) 17.16, 5. Bishop (F) 17.20, 6. Salyers (R) 18.86, 7. Brown (P) 19.90, 8. Adkins (LC) 21.30
100m Dash: 1. Joseph (R) 11.28, 2. Leonard (SP) 11.51, 3. Richardson (P) 11.55, 4. Maddox (SV) 11.61, 5. White (SP) 11.85 6. Millison (I) 11.92, 7. Young (R) 12.06, 8. Price (LC) 12.25
4x200 Relay: 1. Portsmouth 1:35.26, 2. Spring Valley 1:37.77, 3. Raceland 1:41.56, 4. Fairland 1:41.56, 5. Chesapeake 1:43.79, 6. Rock Hill 1:47.38
1600m Run: 1. Miller (RH) 4:49.87, 2. Holland (SV) 4:58.24, 3. Mathis (SP) 5:03.95, 4. Sifford (F) 5:05.79, 5. McCormick (RH) 5:06.59, 6. Harris (SP) 5:09.63, 7. Dotson (Ch) 5:14.43, 8. Mitchell (SV) 5:19.60
4x100 Relay: 1. South Point 45.39, 2. Portsmouth 46.42, 3. Fairland 48.29, 4. Raceland 48.67, 5. Lincoln Co 48.78, 6. Huntington 50.12
400m Dash: 1. Kilgore (SV) 49.20, 2. Wagoner (SP) 53.7, 3. O’Neil (SV) 54.89, 4. Oxley (Ch) 55.80, 5. Clark (R) 56.07, 6. Lewis (F) 56.28, 7. Smith (LC) 57.72, 8. Samples (SP) 57.98
300m Hurdles: 1. Smith (LC) 41. 70, 2. Messer (R) 42.00, 3. Hollins (P) 42.43, 4. Wireman (F) 43.96, 5. Salyers (R) 45.76, 6. Patterson (SP) 46.13, 7. Borders (P) 47.99, 8. Bishop (F) 48.27
800m Run: 1. Garris (I) 2:15.2, 2. Sifford (F) 2:11.80, 3. Blankenship (Ch) 2:13.20, 4. Long (I) 2:16.17, 5. Hager (Ch) 2:17.66, 6. Thomas (SV) 2:18.19, 7. Holland (SV) 2:18.94, 8. Trinidad (P) 2:19.36
200m Dash: 1. Kilgore (SV) 22.56, 2. Dickerson (P) 23.70, 3. Wagoner (SP) 23.82, 4. Townson (SP) 23.85, 5. Richardson (P) 24.15, 6. Walker (R) 24.86, 7. Price (LC) 25.60, 8. Zhu (F) 25.79
3200m Run: 1. Miller (RH) 10:23.18, 2. Flynn (F) 11:02.86, 3. McCormick (RH) 11:04.02, 4. Bias (F) 11:26.79, 5. Hart (SP) 11:44.71, 6. Dawson (LC) 11:55.71, 7. Billups (SV) 12:07.35, 8. Stephens (Ch) 12:58.89
4x400 Relay: 1. Spring Valley 3:40.32, 2. South Point 3:46.87, 3. Portsmouth 3:52.28, 4. Chesapeake 3:54.60, 5. Fairland 3:54. 75, 6. Raceland 3:55.56, 7. Ironton 3:57.48, 8. Rock Hill 4:09.77
Boys High Point Medal: Conner Messer of Raceland
New Meet Record: Jacob Kilgore of Spring Valley in the 400m Dash with a time of 49.20
The Jay “Jeff†Holley Memorial Trophy was presented to South Point, for the highest combined boys and girls score.
Chesapeake Lions Club Invitational Results
-
- Riding the Bench
- Posts: 59
- Joined: Fri Aug 24, 2007 10:16 pm
Jump to
- SEOHIOPREPS SPORTS
- ↳ Football
- ↳ Football Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Football
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Boys Basketball
- ↳ Boys Basketball Links, League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ All Time Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Adena Warriors
- ↳ Alexander Spartans
- ↳ Athens Bulldogs
- ↳ Beaver Eastern Eagles
- ↳ Belpre Golden Eagles
- ↳ Chesapeake Panthers
- ↳ Chillicothe Cavaliers
- ↳ Circleville Tigers
- ↳ Clay Panthers
- ↳ Coal Grove Hornets
- ↳ Crooksville Ceramics
- ↳ Eastern Brown Warriors
- ↳ Eastern Meigs Eagles
- ↳ Fairfield Lions
- ↳ Fairfield Union Falcons
- ↳ Fairland Dragons
- ↳ Fayetteville-Perry Rockets
- ↳ Federal Hocking Lancers
- ↳ Fort Frye Cadets
- ↳ Gallia Academy Blue Devils
- ↳ Glenwood Tigers
- ↳ Green Bobcats
- ↳ Hillsboro Indians
- ↳ Huntington Huntsmen
- ↳ Ironton Fighting Tigers
- ↳ Jackson Ironmen
- ↳ Logan Elm Braves
- ↳ Logan Chieftains
- ↳ Lynchburg-Clay Mustangs
- ↳ Manchester Greyhounds
- ↳ Marietta Tigers
- ↳ Miami Trace Panthers
- ↳ McClain Tigers
- ↳ Meigs Marauders
- ↳ Minford Falcons
- ↳ New Lexington Panthers
- ↳ Notre Dame Titans
- ↳ North Adams Green Devils
- ↳ Northwest Mohawks
- ↳ Paint Valley Bearcats
- ↳ Peebles Indians
- ↳ Piketon Redstreaks
- ↳ Portsmouth Trojans
- ↳ Portsmouth West Senators
- ↳ Oak Hill Oaks
- ↳ Miller Falcons
- ↳ Nelsonville-York Buckeyes
- ↳ Ripley Blue Jays
- ↳ River Valley Raiders
- ↳ Rock Hill Redmen
- ↳ Sheridan Generals
- ↳ Sciotoville Tartans
- ↳ South Point Pointers
- ↳ Southeastern Panthers
- ↳ Southern Tornadoes
- ↳ South Gallia Rebels
- ↳ South Webster Jeeps
- ↳ St. Joseph Flyers
- ↳ Symmes Valley Vikings
- ↳ Trimble Tomcats
- ↳ Unioto Shermans
- ↳ Valley Indians
- ↳ Vinton County Vikings
- ↳ Warren Warriors
- ↳ Washington Blue Lions
- ↳ Waterford Wildcats
- ↳ Waverly Tigers
- ↳ Wellston Golden Rockets
- ↳ Western Indians
- ↳ West Union Dragons
- ↳ Westfall Mustangs
- ↳ Wheelersburg Pirates
- ↳ Whiteoak Wildcats
- ↳ Zane Trace Pioneers
- ↳ Pfloyd’s Elite 8 for Southern/SouthEast Ohio
- ↳ Girls Basketball
- ↳ League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Soccer
- ↳ Soccer Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Soccer
- ↳ SEOHIOPREPS Girls Soccer
- ↳ Boys Scoreboard
- ↳ Girls Scoreboard
- ↳ Boys Standings
- ↳ Girls Standings
- ↳ Boys Stat Leaders
- ↳ Girls Stat Leaders
- ↳ Boys FAC
- ↳ Girls FAC
- ↳ Boys MSL-Buckeye
- ↳ Girls MSL-Buckeye
- ↳ Boys MVL
- ↳ Girls MVL
- ↳ Boys OVC
- ↳ Girls OVC
- ↳ Boys SHAC
- ↳ Girls SHAC
- ↳ Boys SOC1
- ↳ Boys SOC2
- ↳ Boys SVC
- ↳ Girls SOC
- ↳ Girls SVC
- ↳ Baseball
- ↳ Baseball Links & Pages
- ↳ SEO Baseball Scoreboard
- ↳ SEO Baseball Stat Leaders
- ↳ SEO Baseball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Softball
- ↳ Softball Links & Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Softball
- ↳ SEO Softball Scoreboard
- ↳ SEO Softball Statleaders
- ↳ SEO Softball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Volleyball
- ↳ Volleyball Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Volleyball
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Track & Field
- ↳ Wrestling
- ↳ Cross Country
- ↳ Golf
- ↳ Tennis
- ↳ Swimming
- ↳ JR High, AAU, Travel, Youth League Sports
- ↳ SEOPS UNDERGROUND
- SEOHIOPREPS Team & Player Sports Talk
- ↳ Southeastern Ohio Athletic Standouts
- ↳ Southeastern Ohio Sports History
- SEOHIOPREPS Community Talk
- ↳ The Off season
- ↳ Pro Sports
- ↳ College Sports
- ↳ Fishing, Hunting, Racing, and Outdoor
- ↳ Politics & Financials
- ↳ Games, Birthdays, Welcomes, Trivia & More
- ↳ SoutheasternOhioPreps Basketball League