DIVISION II
First Team: Morgan Lott, Caledonia River Valley, 5-foot-3, senior, 16.5 points per game; Destiny Hutcheson, Duncan Falls Philo, 5-7, jr., 24.4; Jimi Howell, Norton, 5-10, sr., 16.2; Sara Price, Warren Howland, 6-0, sr., 21.0; McKenah Peters, LaGrange Keystone, sr., 5-9, 25.3; Jiselle Thomas, Norwalk, 5-9, sr., 24.1; Osh Brown, Chillicothe, 5-11, sr., 13.3; Libby Bazelak, Kettering Archbishop Alter, 5-9, sr., 15.5; Braxtin Miller, Kettering Archbishop Alter, 5-10, sr., 16.1; Kadie Hempfling, Ottawa-Glandorf, 5-9, jr., 13.1
Player of the year: Jiselle Thomas, Norwalk
Co-Coaches of the year: Ben Ackley, Washington Court House Miami Trace; Andy Holderman, Tipp City Tippecanoe; Brindi Kandel, Perry.
Second Team: Dani Lawson, Shaker Heights Hathaway Brown, sr., 6-2, 11.4; Zia Cooke, Toledo Rogers, 5-9, so., 22.3; Tanner Bryant, Washington Court House Miami Trace, 5-11, jr. 14.8; Jamari McDavid, Springfield Kenton Ridge, 5-10, sr., 26.6; Danielle Norquest, Ravenna Southeast, 5-10, sr., 15.4; Alex Cade, Shaker Heights Laurel School, sr., 6-1, 17.0; Erica Johnson, Mansfield Senior, 6-0, sr., 20.3; Lilly Ritz, Cambridge, 6-2, jr. 15.1; Rebekah Justice, Cincinnati Mariemont, 6-5, sr., 13.0; Nikki Current, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-6, jr., 21.1.
Third Team:
Felicia Atkinson, Granville, 5-6, sr., 15.3; Haley Porter, Belmont Union Local, 5-6, jr., 20.4; Dakota Naples, Niles McKinley, 5-7, sr., 24.0; Claire Dolan, Perry, jr., 5-6, 13.5; Kennadie Goth, Shelby, 5-7, sr., 16.3; Heidi Marshall, Clyde, 5-4, jr., 15.8; Rebekah Green, Jackson, 5-7, jr., 23.0; Victoria Fliehman, Washington Court House Miami Trace, 6-0, jr., 13.0; Bella Gajdos, Poland, 5-3, jr., 15.6; Jackie Carman, Shaker Heights Hathaway Brown, jr. 5-8, 14.2.
Special Mention:
Mchale Grant, Columbus Eastmoor Academy; Emily Minner, London; Courtney Vierstra, Hebron Lakewood; Aaliyah Currence, New Philadelphia; Rhiannon Petrisko, Steubenville; Emily Holzapfel, Rayland Buckeye; Kendal Kirkbride, Zanesville Maysville; Natalie Zuchowski, Beloit West Branch; Emma Tecca, Akron Hoban; Robin Campbell, Alliance Marlington; Annie Pavlansky, Cortland Lakeview; Elena Rauhe, Parma Padua Franciscan;
Jocie Fisher, Chillicothe Unioto; Jordin Blakeman, Circleville; Kendyl Mick, Thornville Sheridan; Katie Rauch, Vincent Warren; Laken Smith, Waverly.
Honorable Mention:
Sammy Edwards, Johnstown-Monroe; Kandice Farley-Marbury, Columbus Beechcroft; Talia Shaw, Columbus South; Alexis Stevens, Caledonia River Valley; Kennedy Taylor, Columbus Hartley;
Madison Hunter, New Concord John Glenn; Mikayla Poole, Carrollton; Mackenzie Huff, Warsaw River View; Marlo Taylor, Cambridge; Bri Gassman, Minerva; Zoey Wisintainer, Dover; Sammie Hall, Millersburg West Holmes; Danin Greuey, McConnelsville Morgan;
Ava Illig, Lodi Cloverleaf; Sydney Kulla, Mantua Crestwood; Lauren Calhoun, Ravenna; Chloe Cheresne, Salem; Khaylah Brown, Struthers; Amanda Blank, Niles McKinley; Bryana Housley, Norton; Brenna Rito, Beloit West Branch;
Venecia Billings, Lorain Clearview; Nora Hopkins, Elyria Catholic; Maddie Edgerly, Bay Village Bay; Hanna Harlo, Shaker Heights Hathaway Brown; Jordan Schiano, Perry; Hailey Peoples, Geneva;
Kendal Glandorff, Bowling Green; Shania Taylor, St. Marys Memorial; Kylie White, Ottawa-Glandorf; Abigail Fogle, Upper Sandusky; Casey Santoro, Bellevue; Logan Harris, Oak Harbor; Emily Yeager, Ontario;
Shawnee Smith, Chillicothe; Hannah Haithcock, Washington Court House Washington; Kassidy Betzing, Pomeroy Meigs; Jayden Geary, Thornville Sheridan; Molly McCutcheon, Vincent Warren; Taylor Polley, Greenfield McClain;
Amanda Schroeder, Dayton Carroll; Hunter Rogan, Urbana; Mikala Morris, Springfield Kenton Ridge; Ellie Schaub, Cincinnati Indian Hill; Mya Jackson, Wilmington.
2017 AP D-II Girls All-Ohio Team
Jump to
- SEOHIOPREPS SPORTS
- ↳ Football
- ↳ Football Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Football
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Boys Basketball
- ↳ Boys Basketball Links, League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ All Time Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Adena Warriors
- ↳ Alexander Spartans
- ↳ Athens Bulldogs
- ↳ Beaver Eastern Eagles
- ↳ Belpre Golden Eagles
- ↳ Chesapeake Panthers
- ↳ Chillicothe Cavaliers
- ↳ Circleville Tigers
- ↳ Clay Panthers
- ↳ Coal Grove Hornets
- ↳ Crooksville Ceramics
- ↳ Eastern Brown Warriors
- ↳ Eastern Meigs Eagles
- ↳ Fairfield Lions
- ↳ Fairfield Union Falcons
- ↳ Fairland Dragons
- ↳ Fayetteville-Perry Rockets
- ↳ Federal Hocking Lancers
- ↳ Fort Frye Cadets
- ↳ Gallia Academy Blue Devils
- ↳ Glenwood Tigers
- ↳ Green Bobcats
- ↳ Hillsboro Indians
- ↳ Huntington Huntsmen
- ↳ Ironton Fighting Tigers
- ↳ Jackson Ironmen
- ↳ Logan Elm Braves
- ↳ Logan Chieftains
- ↳ Lynchburg-Clay Mustangs
- ↳ Manchester Greyhounds
- ↳ Marietta Tigers
- ↳ Miami Trace Panthers
- ↳ McClain Tigers
- ↳ Meigs Marauders
- ↳ Minford Falcons
- ↳ New Lexington Panthers
- ↳ Notre Dame Titans
- ↳ North Adams Green Devils
- ↳ Northwest Mohawks
- ↳ Paint Valley Bearcats
- ↳ Peebles Indians
- ↳ Piketon Redstreaks
- ↳ Portsmouth Trojans
- ↳ Portsmouth West Senators
- ↳ Oak Hill Oaks
- ↳ Miller Falcons
- ↳ Nelsonville-York Buckeyes
- ↳ Ripley Blue Jays
- ↳ River Valley Raiders
- ↳ Rock Hill Redmen
- ↳ Sheridan Generals
- ↳ Sciotoville Tartans
- ↳ South Point Pointers
- ↳ Southeastern Panthers
- ↳ Southern Tornadoes
- ↳ South Gallia Rebels
- ↳ South Webster Jeeps
- ↳ St. Joseph Flyers
- ↳ Symmes Valley Vikings
- ↳ Trimble Tomcats
- ↳ Unioto Shermans
- ↳ Valley Indians
- ↳ Vinton County Vikings
- ↳ Warren Warriors
- ↳ Washington Blue Lions
- ↳ Waterford Wildcats
- ↳ Waverly Tigers
- ↳ Wellston Golden Rockets
- ↳ Western Indians
- ↳ West Union Dragons
- ↳ Westfall Mustangs
- ↳ Wheelersburg Pirates
- ↳ Whiteoak Wildcats
- ↳ Zane Trace Pioneers
- ↳ Pfloyd’s Elite 8 for Southern/SouthEast Ohio
- ↳ Girls Basketball
- ↳ League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Soccer
- ↳ Soccer Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Soccer
- ↳ SEOHIOPREPS Girls Soccer
- ↳ Boys Scoreboard
- ↳ Girls Scoreboard
- ↳ Boys Standings
- ↳ Girls Standings
- ↳ Boys Stat Leaders
- ↳ Girls Stat Leaders
- ↳ Boys FAC
- ↳ Girls FAC
- ↳ Boys MSL-Buckeye
- ↳ Girls MSL-Buckeye
- ↳ Boys MVL
- ↳ Girls MVL
- ↳ Boys OVC
- ↳ Girls OVC
- ↳ Boys SHAC
- ↳ Girls SHAC
- ↳ Boys SOC1
- ↳ Boys SOC2
- ↳ Boys SVC
- ↳ Girls SOC
- ↳ Girls SVC
- ↳ Baseball
- ↳ Baseball Links & Pages
- ↳ SEO Baseball Scoreboard
- ↳ SEO Baseball Stat Leaders
- ↳ SEO Baseball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Softball
- ↳ Softball Links & Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Softball
- ↳ SEO Softball Scoreboard
- ↳ SEO Softball Statleaders
- ↳ SEO Softball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Volleyball
- ↳ Volleyball Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Volleyball
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Track & Field
- ↳ Wrestling
- ↳ Cross Country
- ↳ Golf
- ↳ Tennis
- ↳ Swimming
- ↳ JR High, AAU, Travel, Youth League Sports
- ↳ SEOPS UNDERGROUND
- SEOHIOPREPS Team & Player Sports Talk
- ↳ Southeastern Ohio Athletic Standouts
- ↳ Southeastern Ohio Sports History
- SEOHIOPREPS Community Talk
- ↳ The Off season
- ↳ Pro Sports
- ↳ College Sports
- ↳ Fishing, Hunting, Racing, and Outdoor
- ↳ Politics & Financials
- ↳ Games, Birthdays, Welcomes, Trivia & More
- ↳ SoutheasternOhioPreps Basketball League