DIVISION I
First Team: Paige Lunsford, Logan, 5-foot-7, sr., 14.5.
Second Team: Haleigh Sammons, Logan, 5-7, so., 13.2
DIVISION II
First Team: Osh Brown, Chillicothe, 5-11, sr., 13.3; Jocie Fisher, Chillicothe Unioto, 5-9, so., 14.5; Tanner Bryant, Washington Court House Miami Trace, 5-11, jr. 14.8; Victoria Fliehman, Washington Court House Miami Trace, 6-0, jr., 13.0; Jordin Blakeman, Circleville, 5-9, sr., 14.4; Kendyl Mick, Thornville Sheridan, 5-8, fr., 11.7; Katie Rauch, Vincent Warren, 5-7, sr., 10.0; Laken Smith, Waverly, 6-0, sr., 23.3; Rebekah Green, Jackson, 5-7, jr., 23.0.
Player of the year: Osh Brown, Chillicothe
Coach of the year: Ben Ackley, Washington Court House Miami Trace
Second Team: Shawnee Smith, Chillicothe, 5-9, jr., 13.5; Hannah Haithcock, Washington Court House Washington, 6-0, so., 17.8; Kassidy Betzing, Pomeroy Meigs, 5-7, so., 11.3; Jayden Geary, Thornville Sheridan, 5-8, sr., 14.8; Molly McCutcheon, Vincent Warren, 5-6, jr., 11.2; Taylor Polley, Greenfield McClain, 5-6, sr., 11.5.
Third Team: Emily Coleman, Chillicothe Unioto, 5-6, fr., 9.0; Mailyn Sunkle, Lancaster Fairfield Union, 5-8, jr., 10.9; Laura Manderick, Athens, 5-9, fr., 15.3; Cassie Bentley, McArthur Vinton County, 6-0, jr., 14.2; Hunter Copley, Gallipolis Gallia Academy, 5-8, so., 10.9; Rachel Cooke, Thornville Sheridan, 5-11, so., 13.6; Natalie Brooks, Marietta, 5-8, so., 8.5.
Special Mention
Shawnice Smith, Chillicothe; Hanna Reisinger, Washington Court House Miami Trace; Cassidy Lovett, Washington Court House Miami Trace; Morgan Bircher, Circleville; Rayana Burns, Washington Court House Washington; Abby Hatter, Circleville Logan Elm; Natalie Thurston, Lancaster Fairfield Union; Madison Fields, Pomeroy Meigs; Adrienne Jenkins, Gallipolis Gallia Academy; Kate Liston, Vincent Warren; Hannah Grosel, Marietta; Malea Montavon, Greenfield McClain; Madi Marsh, Hillsboro; Morgan Wiseman, Waverly; Amelia Davis, Jackson.
DIVISION III
First Team: Emily Chapman, Proctorville Fairland, 5-5, jr., 16.0; Lexie Arden, Ironton, 5-11, fr., 13.8; Ella Skeens, Chillicothe Southeastern, 5-11, jr., 22.8; Braiden Collins, Chillicothe Huntington, 5-7, so., 21.8; Leah Richardson, Albany Alexander, 5-9, sr., 17.2; Jessie Addis, Nelsonville-York, 5-3, jr., 14.9; Allison Day, Sardinia Eastern Brown, 6-1, jr., 16.5; Peyton Scott, Lynchburg-Clay, 5-6, so., 20.4; Abbie Kallner, Wheelersburg, 5-6, so., 14.0; Erin Daniels, Minford, 5-8, jr., 17.5; Bethany Blanton, Oak Hill, 5-7, sr., 20.6.
Co-Players of the year: Leah Richardson, Albany Alexander; Ella Skeens, Chillicothe Southeastern
Coach of the year: Kevin Pickerill, Sardinia Eastern Brown
Second Team: Allie Marshall, Proctorville Fairland, 6-0, so., 7.5; Sydney Webb, Ironton, 5-7, sr., 12.3; Brooklyn Badgett, South Point, 5-4, sr., 10.1; Natalee Hall, Chesapeake, 5-5, jr., 16.0; Emily Compliment, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-9, jr., 16.0; Audrie Wheeler, Chillicothe Southeastern, 5-9, sr., 13.8; Kara Blanton, Piketon, 6-0, sr., 14.7; Rachel Richardson, Albany Alexander, 5-6, so., 13.0; Jala Mace, Albany Alexander, 5-11, sr., 12.7; Carson Miller, Crooksville, 5-10, jr., 18.2; Alexa Pennington, Sardinia Eastern Brown, 6-0, so., 10.7; Laykyn Hupp, Seaman North Adams, 5-6, jr., 15.4; Avery Harper, Seaman North Adams, 6-0, jr., 13.6; McKayla Binkley, Lynchburg-Clay, 5-9, sr., 17.0; Jessica Sowards, Peebles, 5-8, sr., 18.7; Ellie Ruby, Wheelersburg, 5-1, jr., 9.0.
Third Team: Alesha Simpson, Proctorville Fairland, 6-0, jr., 7.2; Lexi Wise, Ironton, 5-10, jr., 11.5; Anna Darby, Ironton Rock Hill, 5-8, sr., 12.0; Sam Taylor, Nelsonville-York, 5-7, sr., 7.4; Mikayla Farris, Sardinia Eastern Brown, 6-0, jr., 10.0; Hannah Binkley, Lynchburg-Clay, 5-9, sr., 15.9; Makayla White, West Portsmouth Portsmouth West, 5-6, jr., 13.0; Ashley Blankenship, Minford, 6-3, so., 9.5; Erin Jackson, Bidwell River Valley, 5-7, sr., 16.0; Caitlyn Brisker, Oak Hill, 5-8, fr., 13.8.
Special Mention
Destiny Dolen, Coal Grove Dawson-Bryant; McKinley Mitten, Chillicothe Southeastern; Kali Mitten, Chillicothe Southeastern; Grace Lightle, Piketon; Avery Reuter, Piketon; Kelsey McDonald, Chillicothe Huntington; Ashton Ward, Chillicothe Zane Trace; Alexis Putman, Frankfort Adena; McKena Rice, Albany Alexander; Mary-Kate McCulloch, Nelsonville-York; Lauren Rambo, Crooksville; Bailey Davisson, New Lexington; Jaycee Baldwin, West Union; Tory Doles, Wellston; McKinlee Ryan, Peebles; Kalle Coleman, Wheelersburg; Makayla Akers, Wheelersburg; Hannah Conley, Lucasville Valley; Shae Patty, McDermott Northwest; Abby Grasso, Minford; Semajah Parker, Portsmouth.
DIVISION IV
First Team: Lexi Woods, Bainbridge Paint Valley, 5-10, jr., 18.4; Destiny Tabler, Stewart Federal Hocking, 5-8, sr., 16.0; Jensyn Shepherd, Willow Wood Symmes Valley, 5-11, jr., 17.3; Ali Hamilton, New Boston Glenwood, 5-11, jr., 16.1; C.C. Shanks, Latham Western, 5-6, sr., 20.6; Hagen Schaefer, Portsmouth Notre Dame, 5-7, sr., 16.4; Ellie Jo Johnson, South Webster, 6-1, jr., 18.2; Laura Pullins, Reedsville Eastern, 6-0, sr., 19.0; Faith Teaford, Racine Southern, 6-1, sr., 18.1; Alli Kern, Waterford, 5-9, jr., 12.4; Megan Ball, Waterford, 5-10, jr., 13.5; Cheyenne Barker, Belpre, 5-5, sr., 18.0; Grace Shope, Leesburg Fairfield, 5-10, jr., 17.4.
Player of the year: Alli Kern, Waterford
Coach of the year: Jacob Parker, Reedsville Eastern
Second Team: Ashley Spencer, Corning Miller, 5-7, fr., 10.5; Lexi Smith, Portsmouth Notre Dame, 6-0, jr., 13.5; Kaylynn Blizzard, Franklin Furnace Green, 5-8, sr., 16.0.; Jensen Warnock, Portsmouth Clay, 5-10, so., 15.7; Shay Brown, Sciotoville Community East, 5-7, sr., 20.2; Elizabeth Collins, Reedsville Eastern, 6-1, jr., 10.0.
Third Team: Emily Ward, Glouster Trimble, 5-3, sr., 8.0; Morgan Turner, Ironton St. Joseph, 5-2, sr., 13.7; Payton Walsh, Willow Wood Symmes Valley, 5-3, sr., 12.0; Kaylee Stone, New Boston Glenwood, 5-7, jr., 11.5; Mariah Buckley, New Boston Glenwood, 5-5, jr., 11.0; Payton Helphinstine, Sciotoville Community East, 6-0, jr., 18.3; Madison Cook, South Webster, 5-10, so., 9.6; Erin Evans, Crown City South Gallia, 5-7, jr., 10.6.
Special Mention
Haille Joseph, Corning Miller; Kaitlyn Crabtree, Willow Wood Symmes Valley; Haley Whitt, Latham Western; Olivia Hatfield, Beaver Eastern; Katie Dettwiller, Portsmouth Notre Dame; Cameron Delotell, Portsmouth Clay; Skylar Artis, Portsmouth Clay; Avery Zempter, South Webster; Blake Adams, Leesburg Fairfield; Maggie Carr, Mowrystown Whiteoak; Jess Parker, Reedsville Eastern; Hayley Duff, Waterford; Trinidy King, Belpre; Hannah Dunfee, Stewart Federal Hocking.
Source
Congratulations to these young ladies, and to Coach Ackley, Coach Pickerill, and Coach Parker!
AP All-Southeast District Honors
-
- Riding the Bench
- Posts: 66
- Joined: Sat Nov 12, 2016 12:12 am
- Location: Not in Proctorville Anymore
Jump to
- SEOHIOPREPS SPORTS
- ↳ Football
- ↳ Football Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Football
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Boys Basketball
- ↳ Boys Basketball Links, League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ All Time Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Adena Warriors
- ↳ Alexander Spartans
- ↳ Athens Bulldogs
- ↳ Beaver Eastern Eagles
- ↳ Belpre Golden Eagles
- ↳ Chesapeake Panthers
- ↳ Chillicothe Cavaliers
- ↳ Circleville Tigers
- ↳ Clay Panthers
- ↳ Coal Grove Hornets
- ↳ Crooksville Ceramics
- ↳ Eastern Brown Warriors
- ↳ Eastern Meigs Eagles
- ↳ Fairfield Lions
- ↳ Fairfield Union Falcons
- ↳ Fairland Dragons
- ↳ Fayetteville-Perry Rockets
- ↳ Federal Hocking Lancers
- ↳ Fort Frye Cadets
- ↳ Gallia Academy Blue Devils
- ↳ Glenwood Tigers
- ↳ Green Bobcats
- ↳ Hillsboro Indians
- ↳ Huntington Huntsmen
- ↳ Ironton Fighting Tigers
- ↳ Jackson Ironmen
- ↳ Logan Elm Braves
- ↳ Logan Chieftains
- ↳ Lynchburg-Clay Mustangs
- ↳ Manchester Greyhounds
- ↳ Marietta Tigers
- ↳ Miami Trace Panthers
- ↳ McClain Tigers
- ↳ Meigs Marauders
- ↳ Minford Falcons
- ↳ New Lexington Panthers
- ↳ Notre Dame Titans
- ↳ North Adams Green Devils
- ↳ Northwest Mohawks
- ↳ Paint Valley Bearcats
- ↳ Peebles Indians
- ↳ Piketon Redstreaks
- ↳ Portsmouth Trojans
- ↳ Portsmouth West Senators
- ↳ Oak Hill Oaks
- ↳ Miller Falcons
- ↳ Nelsonville-York Buckeyes
- ↳ Ripley Blue Jays
- ↳ River Valley Raiders
- ↳ Rock Hill Redmen
- ↳ Sheridan Generals
- ↳ Sciotoville Tartans
- ↳ South Point Pointers
- ↳ Southeastern Panthers
- ↳ Southern Tornadoes
- ↳ South Gallia Rebels
- ↳ South Webster Jeeps
- ↳ St. Joseph Flyers
- ↳ Symmes Valley Vikings
- ↳ Trimble Tomcats
- ↳ Unioto Shermans
- ↳ Valley Indians
- ↳ Vinton County Vikings
- ↳ Warren Warriors
- ↳ Washington Blue Lions
- ↳ Waterford Wildcats
- ↳ Waverly Tigers
- ↳ Wellston Golden Rockets
- ↳ Western Indians
- ↳ West Union Dragons
- ↳ Westfall Mustangs
- ↳ Wheelersburg Pirates
- ↳ Whiteoak Wildcats
- ↳ Zane Trace Pioneers
- ↳ Pfloyd’s Elite 8 for Southern/SouthEast Ohio
- ↳ Girls Basketball
- ↳ League & Team Pages
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL-Buckeye
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Soccer
- ↳ Soccer Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Soccer
- ↳ SEOHIOPREPS Girls Soccer
- ↳ Boys Scoreboard
- ↳ Girls Scoreboard
- ↳ Boys Standings
- ↳ Girls Standings
- ↳ Boys Stat Leaders
- ↳ Girls Stat Leaders
- ↳ Boys FAC
- ↳ Girls FAC
- ↳ Boys MSL-Buckeye
- ↳ Girls MSL-Buckeye
- ↳ Boys MVL
- ↳ Girls MVL
- ↳ Boys OVC
- ↳ Girls OVC
- ↳ Boys SHAC
- ↳ Girls SHAC
- ↳ Boys SOC1
- ↳ Boys SOC2
- ↳ Boys SVC
- ↳ Girls SOC
- ↳ Girls SVC
- ↳ Baseball
- ↳ Baseball Links & Pages
- ↳ SEO Baseball Scoreboard
- ↳ SEO Baseball Stat Leaders
- ↳ SEO Baseball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Softball
- ↳ Softball Links & Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Softball
- ↳ SEO Softball Scoreboard
- ↳ SEO Softball Statleaders
- ↳ SEO Softball Standings
- ↳ FAC
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Volleyball
- ↳ Volleyball Links, League & Team Pages
- ↳ SEOHIOPREPS Volleyball
- ↳ Scoreboard
- ↳ Standings
- ↳ Stat Leaders
- ↳ FAC
- ↳ MSL
- ↳ MVL
- ↳ OVC
- ↳ SHAC
- ↳ SOC1
- ↳ SOC2
- ↳ SVC
- ↳ TVC-Hocking
- ↳ TVC-Ohio
- ↳ Track & Field
- ↳ Wrestling
- ↳ Cross Country
- ↳ Golf
- ↳ Tennis
- ↳ Swimming
- ↳ JR High, AAU, Travel, Youth League Sports
- ↳ SEOPS UNDERGROUND
- SEOHIOPREPS Team & Player Sports Talk
- ↳ Southeastern Ohio Athletic Standouts
- ↳ Southeastern Ohio Sports History
- SEOHIOPREPS Community Talk
- ↳ The Off season
- ↳ Pro Sports
- ↳ College Sports
- ↳ Fishing, Hunting, Racing, and Outdoor
- ↳ Politics & Financials
- ↳ Games, Birthdays, Welcomes, Trivia & More
- ↳ SoutheasternOhioPreps Basketball League